PCKurier

PCkurier - dwutygodnik wydawnictwa Lupus dla użytkowników komputerów osobistych – publikowany przez 14 lat, którego pierwszy numer ukazał się w połowie grudnia 1989 roku.

Księgowy na łączach (fragment)

Wygodnie prowadzić rachunki

Nowoczesny system obsługi rachunkowości wydaje się już niezbędny w biurze prowadzącym księgowość dla klientów zewnętrznych. Zastosowanie modułów internetowych także powoli przestaje być luksusem. Przekonano się o tym w warszawskim biurze rachunkowym LIDMAR.

LIDMAR oferuje obsługę finansowo-księgową, kadrowo-płacową i usługi audytorskie dla firm zewnętrznych. Przedsiębiorstwo działa od 1993 roku. W 1999 r. jego właściciele podjęli decyzję o wdrożeniu sprawnego i jednolitego systemu, który usprawniłby obsługę klientów. Wcześniej w firmie wykorzystywano różne, dość przypadkowo dobrane aplikacje. – Tymczasem nowoczesne biuro rachunkowe w dobie Internetu potrzebuje wydajnego, prostego we wdrożeniu i obsłudze systemu informatycznego. Aplikacja powinna zapewnić sprawne zarządzanie firmą niezależnie od miejsca, w którym użytkownik się znajduje. Doszliśmy do wniosku, że dobrym rozwiązaniem będzie CDN OPT!MA i CDN eOPT!MA w systemie ASP – mówi Marian Jankowski, właściciel biura LIDMAR.
Okazało się, że do wdrożenia systemu CDN nie potrzeba dużych inwestycji w platformę sprzętową i oprogramowanie. W sieci lokalnej zastosowano serwery z Windows 2000 i Novell NetWare 4.11. Na dziesięciu stanowiskach końcowych zainstalowano PC z Windows 98 SE. Łącznie w sieci pracuje dziewięć aplikacji. Oprócz pakietu CDN OPT!MA, zostały zainstalowane: Internet Explorer 5,5, Office 2000 Small Business, Office 97 Proffesional, Terminal Service Client, Płatnik, Płatnik – Przekaz Elektroniczny, Adobe Acrobat i WinZip.

Z pakietu produkcji CDN na początku w firmie LIDMAR zainstalowano pięć składników. – W zupełności wystarcza to do prowadzenia nawet dość dużego biura rachunkowego – mówią przedstawiciele CDN.
W warszawskim biurze zostały zainstalowane moduły: fakturujący (1 stanowisko), obsługujący kasę (1 stanowisko), do prowadzenia księgi podatkowej (5 stanowisk), do obsługi ewidencji środków trwałych (3 stanowiska) i analiz finansowych (1 stanowisko). – I nagle okazało się, że praca idzie znacznie sprawniej. Zintegrowany system pozwala uniknąć powtarzania tych samych czynności przez kilku pracowników, choćby wprowadzania tych samych danych do różnych, niewspółpracujących ze sobą aplikacji – mówi przedstawiciel firmy LIDMAR.
Do końca tego roku w biurze LIDMAR mają być wdrożone pozostałe moduły systemu – KH, Kadry i Płace oraz Magazyn. Największe nadzieje związane są tu jednak z wykorzystaniem systemu eOPT!MA (OPT!MA w modelu ASP). Zresztą już dziś LIDMAR dzierżawi część aplikacji za pośrednictwem Internetu. Zdaniem przedstawicieli biura pozwala to na spore oszczędności kosztów utrzymania systemu. – Z tych powodów do końca 2002 roku zamierzamy przestawić nasze biuro na pracę wyłącznie w systemie CDN OPT!MA i eOPT!MA – zapowiada Marian Jankowski. Autor: Wojciech Sroczyński, Archiwum PCkurier 21/2001